WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - sobota 30 września 2023

Poradnik FAQ dla rodziców


26. Brak konsekwencji w wychowaniu dziecka.

Brak konsekwencji to jedna z najczęstszych pułapek, w jakie wpadają rodzice.

Konsekwencja oznacza kierowanie się przyjętymi zasadami i logiką. Jeśli ustalasz jakąś zasadę lub straszysz następstwami jej nieprzestrzegania, to musisz postępować zgodnie z tym, co sam powiedziałeś. Dziecko bardzo szybko uczy się sprawdzać, gdzie jest granica, szczególnie gdy składasz oświadczenie i się z nich nie wywiązujesz.

Kiedy słowa zostają poparte czynami, dziecko otrzymuje jasny komunikat na temat zasad i oczekiwań rodzica. Wie, że postępuje zgodnie z zasadami, które głosi rodzic i uczy się poważnie traktować jego słowa.

Jeżeli jednak za słowami nie idą czyny, dzieci uczą się ignorować rodziców i robić to, na co mają ochotę. Dziecko musi wiedzieć, że rodzice nie rzucają słów na wiatr.

Rodzice zazwyczaj wiedzą, że po to, by być skutecznym, trzeba konsekwentnie egzekwować zasady. Tyle, że niestety tego nie robią. Brakuje im bardzo ważnej rzeczy: egzekwowanie musi być takie samo za każdym razem, gdy zasady zostaną złamane.

Wielu rodziców boi się wprowadzać określone reguły i zasady, być stanowczym i konsekwentnym w stosunku do dziecka. Obawiają się, że zakazując czegoś dziecku, skrzywdzą go. Jednak każde dziecko potrzebuje jasno wyznaczonych granic i gdy ich nie ma-to jest krzywdą dla niego. Czuje się zagubione.

Gdy nie zwracasz uwagi na przestrzeganie reguł, tracisz swoją wiarygodność. Jeśli mama powtarza córce, że ma sprzątać zabawki, gdy skończy się bawić, nie powinna robić tego za nią, gdy się śpieszy i chce wyjść z domu szybko. Jeśli dziecko jest karane jednego dnia za czyn, który następnego dnia przejdzie niezauważonym, nie będzie wiedziało, co jest dobre, a co złe. Nie będzie tez brało słów, poleceń rodzica na poważnie.

Np. jeśli rodzic powie swojemu dziecku" Wyjdziesz na dwór, jak odrobisz lekcje", ale nie zareaguje, kiedy ono pobiegnie na dwór się bawić, mimo, że jeszcze nie skończył odrabiać lekcji, to czy następnym razem potraktuje słowa rodzica poważnie? Oczywiście, że nie. Dzieci wiedzą, że słowa rodzica są na tyle wiarygodne, na ile potwierdzają je stojące za nimi działania.

Niekonsekwencja w wychowaniu osłabia rodzicielską pomoc w budowaniu u dzieci poczucia bezpieczeństwa i miłości, umiejętności samokontroli.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław