WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - piątek 9 grudnia 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


"Wychowanie bez błędów jest mitem. Nic takiego nie istnieje. I nie tylko nie istnieje, ale wręcz nie powinno istnieć. Rodzice są ludźmi. Popełniają błędy i nie wiedzą wszystkiego. Natomiast odpowiedzialni rodzice nie są mitem. Przeciwnie. Dzieci mają prawo do odpowiedzialnych rodziców. Przyznawanie się do błędów albo niewiedzy jest prawidłowym zachowaniem ze strony rodziców. Powinno być ono zarazem być uzupełnione przez dążenie do naprawiania błędów i poszukiwania odpowiedzi". J.G. Woititz.

   Przedstawiamy Wam, Drodzy Rodzice, poradnik "Wychowuje sercem i rozumiem - bez agresji" w postaci internetowego FAQ, czyli najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi dotyczących wychowania dzieci. W poradniku tym znajdziecie informacje, porady, jak radzić sobie z sytuacjach trudnych w relacji z dzieckiem bez używania przemocy, ranienia dziecka, poznacie inne niż klaps metody wychowawcze, które pomogą Wam zachęcić dzieci do współpracy.

   Wychowanie dzieci to oprócz najwspanialszego doświadczenia w życiu, również jedno z bardzo skomplikowanych, czasochłonnych i odpowiedzialnych zadań, z jakim się możecie spotkać. Dlatego złość, trudne uczucia są naturalnym skutkiem intensywności tej pracy. Jako rodzice będziecie się złościć na swoje dzieci i nie jesteście wstanie tego zmienić. Jednak możecie inaczej reagować na gniew, gdy się pojawia i nauczyć się kontrolować swoje uczucia.

   Jeśli zdecydowaliście się na przeczytanie tego poradnika, to znak, że staracie się troszczyć o swoje dziecko, chcecie jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki. To godne pochwały. Pamiętajcie jednak, że każde dziecko jest inne dlatego elastycznie, z wyczuciem, stosujcie poznawane metody, porady, przeczytane książki, zawsze dopasowując je do swojego dziecka. Bądźcie otwarci na nowe pomysły, ale zanim je zastosujecie poddajcie je refleksji i swoich zasad. Bądźcie elastyczni i wykorzystujcie te rozwiązania, które przynoszą najlepsze skutki.

. . . . . . . . . .

  Spis treści:

 1. Czasem mam dość swojej córki? Czy to normalne? Obwiniam się, że jestem złą matką...

 2. Mój syn urządza histerie w sklepach, gdy mu nie kupie zabawki, jakiej chce, wrzeszczy, kładzie się na ziemi, tupie i rzuca się. Wstydzę się za niego, bo wszyscy się patrzą na nas. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji?

 3. Moje dziecko uspokaja się tylko, jak dostanie klapsa, więc to działa jak widać. Ja też dostawałem lanie i wyrosłem na porządnego człowieka.

 4. Mój syn mnie bije, gryzie, popycha, gdy się wścieka. Jak reagować wtedy?

 5. Ja nie biję swoich dzieci, nie dostają nawet klapsów. Zdarza mi się jednak, w złości, na nie krzyczeć, szarpnąć je, albo powiedzieć, że jak się nie uspokoją, to przyjdzie po nie Baba-Jaga. Czy krzyczenie, szarpanie to też przemoc?

 6. Moje córka mnie nie słucha, wołam, wołam i nic. Udaje głuchą. Dopiero jak krzyknę to reaguje. Co sobie radzić w takich sytuacjach?

 7. Moje dziecko mnie rozczarowuje, niczym szczególnym się nie interesuje, wszystkie zajęcia porzuca po jakimś czasie. Nie radzę sobie z tym.

 8. Niedawno urodziłam drugie dziecko. Od tego momentu nie mogę poradzić sobie ze starszym synem. Jest bardzo zazdrosny o siostrę, często mówi, że jej nie lubi, żebyśmy ją oddali. Zrobił się marudny i złośliwy. Jak sobie poradzić z tą sytuacją?

 9. Mam dwóch synów, którzy ciągle się biją, przezywają . Jak nauczyć ich zgodnie żyć?

 10. Moje dwuletnie dziecko ciągle mówi "nie", "nie chcę" Coraz częściej czuję złość i mam dość ciągłej walki z nim. Jak sobie z tym radzić?

 11. Nie potrafię znieść ciągłego płaczu mojej córki. Gdy nie potrafię jej uspokoić, gdy nic nie przynosi poprawy, wpadam w rozpacz i złość, mam ochotę krzyczeć, poszarpać ją. Jak zachować spokój w takiej sytuacji?

 12. Czy klaps zawsze jest zły?

 13. Co czuje dziecko, które jest bite przez rodziców?

 14. Jak reagować na wybuchy złości dziecka?

 15. Jak zapanować nad gniewem i nie dopuścić do wybuchu agresji na dziecko?

 16. Czy dziecko, które niewłaściwie się zachowuje nie powinno ponieść konsekwencji i zostać ukarane?

 17. Jak zachęcić dziecko do współpracy i przestrzegania zasad?

 18. Jak skutecznie chwalić dziecko?

 19. Zamiast karania - przyłap dziecko na "pozytywnym zachowaniu"

 20. Złość i zdenerwowanie - czy takie uczucia w stosunku do własnego dziecka są normalne?

 21. Jak być idealnym rodzicem?

 22. Jak ważna jest zgodność w podejściu wychowawczym obojga rodziców ?

 23. Czym są granice w wychowaniu i dlaczego należy je wytyczać dzieciom?

 24. Dyscyplina to przejaw miłości.

 25. Dlaczego w wychowaniu tak ważna jest konsekwencja?

 26. Brak konsekwencji w wychowaniu dziecka.

 27. Co to jest metoda naturalnych i logicznych konsekwencji?

 28. Karanie a ponoszenie konsekwencji - "konsekwencje wychowują, kary ranią"

 29. Kocham, wspieram i wymagam - trzy filary skutecznego wychowania.

 30. Dzieci uczą się tego, czego doświadczają.

 31. Polecane strony www na temat wychowania dzieci, rodzicielstwa bez przemocy

 32. A na koniec...

. . . . . . . . . .

Bibliografia:

1. M. Herbert, " Co wolno dziecku. Rozsądne ustalanie granic", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2008r.

2. K. Steede, " 10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2007r.

3. E. Pantley, " Dyscyplina bez płaczu", Wyd. LIBER 2007r.

4. R.J. Mackenzie, "Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2008r.

5.C. Nack, " Kiedy rodzice wychodzą ze skóry. Jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami", Wyd. Jedność 2001r.

6. J.Sakowska, "Szkoła dla rodziców i wychowawców" Część I. Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, 1999r..

7. A. Faber, E.Mazlish, "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, Jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły", Media Rodzinna 2008r.

8. B. Jakubowska, "Jak mądrze kochać dzieci. Poradnik dla zagubionych rodziców", Wyd. W.A.B 2001r.<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław