WROCŁAWSKA KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY

 Wydarzenia
 Cyberprzemoc
 Poradnik FAQ dla rodziców
 Rady dla rodziców
 Organizatorzy
 Archiwum

Wrocław - wtorek 4 października 2022

Poradnik FAQ dla rodziców


8. Niedawno urodziłam drugie dziecko. Od tego momentu nie mogę poradzić sobie ze starszym synem. Jest bardzo zazdrosny o siostrę, często mówi, że jej nie lubi, żebyśmy ją oddali. Zrobił się marudny i złośliwy. Jak sobie poradzić z tą sytuacją?

Pojawienie się nowego członka rodziny jest dla dziecka, które dotąd miało na wyłączność rodziców bardzo trudne. Może wywoływać w nim wiele trudnych emocji od złości, gniewu po lęk, czy rodzice będą go dalej kochać. Dziecko będzie zazdrosne i ma do tego prawo. Proces stawania się starszym bratem, z jedynaka wokół którego kręcił się świat, nie jest prosty. Możesz mu spróbować pomóc w tym trudnym okresie:

   - Okazuj synowi miłość i zainteresowanie, zapewniaj, że wciąż go kochasz, że pojawienie się nowego dziecka nie zmniejszyło tej miłości do niego, że wciąż jest tak samo ważny dla ciebie.

   - Upewnij się, czy bawisz się z synem zarówno wtedy, gdy niemowlak śpi, jak i kiedy jest obudzony. To może zmniejszyć stopień rywalizacji pomiędzy rodzeństwem związanej z przybyciem nowego dziecka. Dzięki temu twój starszy syn nie pomyśli, że poświęcasz mu uwagę tylko wtedy, gdy nie ma dzidziusia.

   - Postaraj się też spędzać czas sam na sam z jednym dzieckiem, wygospodaruj taki moment, gdy będziesz tylko dla niego. Może to być kąpiel, spacer, czytanie bajki. Pokaż synowi, że nadal masz dla niego czas i jest dla ciebie ważny

   - Włączaj syna w zajęcia przy maluchu - pozwól dziecku poczuć się pomocnym, samodzielnym i pokaż w jaki sposób może ci pomagać np. może przynieść suchą pieluchę, potrzymać oliwkę, zabawić niemowlę przy ubieraniu.

   - Chwal dzielenie się, zauważaj i doceń pozytywne zachowanie syna w stosunku do siostry.

   - Pozwól dziecku poczuć się kimś wyjątkowym - zachęć rodzinę i przyjaciół do przynoszenia drobnych podarków dla obojga dzieci, nie tylko dla młodszego, Pozwól np. synowi pomóc przy otwieraniu prezentów młodszego rodzeństwa.

   - Nie zaprzeczaj uczuciom syna, pozwól mu je wyrazić, nawet jak to będą bardzo przykre dla ciebie słowa ("nienawidzę jej").

   - Rozmawiaj z nim jak najczęściej i nie wmawiaj, że nie czuje tego, co czuje<< powrót          Copyright © 2007 / 2010 kampaniaprzemoc.pl - Program finansowany przez Miasto Wrocław