Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Ucieczka w milczenie


produkcja: (ang. tytuł Speak) 2004, dramat USA
reżyseria: Jessica Scharzer

Film opowiada o losach 13 letniej Melindy Sordino, która właśnie rozpoczyna pierwszą klasę liceum. Już pierwszego dnia szkoły spotyka swoje ex-przyjaciółki, które nie są zbytnio zadowolone z jej obecności. Między uczniami szkoły, a Melindą wyczuwa się nieustanne napięcie. Dziewczyna jest obgadywana, wyśmiewana, a uszczypliwościom kierowanym pod jej adresem nie ma końca. Taki przebieg wydarzeń powoduje, że coraz bardziej zamyka się ona w sobie i z dnia na dzień przestaje odzywać się do kogokolwiek. W głowie Melindy cały czas pojawiają się wspomnienia wydarzeń, które z energicznej, przebojowej i bardzo popularnej dziewczyny, zmieniły ją w odludka i szkolnego dziwaka. Nastolatka nie potrafi uporać się z trudną przeszłością, coraz gorzej idzie jej w szkole, pogarszają się również jej relacje z rodzicami. Bezsilność, odrzucenie ze strony szkolnych kolegów i brak zrozumienia ze strony rodziców sprawiają,  że popada w depresje. Zamyka się w sobie, nie potrafiąc dać ujścia silnym emocjom, które  się w niej kłębią. W tak trudnym momencie spotyka na swojej drodze nauczyciela sztuki, który pokazuje jej nowe oblicze świata i daje wspaniałe narzędzie,  pozwalające przełożyć na papier, to co ją dusi i nie pozwala jej wziąć głębokiego oddechu.  Malarstwo pozwala Melindzie zagłębić się w siebie, spojrzeć w głąb swoich emocji, przeżyć traumę, jaką był gwałt, dokonany na niej przez kolegę ze szkoły. Dzięki sztuce dziewczyna może spojrzeć na przeszłość z innej perspektywy i otworzyć się na samą siebie, co w krótkim czasie skutkuje otworzeniem się na innych ludzi.  Główna bohaterka stopniowo  zaczyna ujawniać szczegóły z dnia, w którym stała się ofiarą gwałtu, a jej życie diametralnie się zmieniło. Wyjawia tak długo skrywany sekret byłej przyjaciółce, która obecnie spotyka się z jej oprawcą. Początkowo dziewczyna nie chce wierzyć w słowa Melindy, ale z czasem konfrontuje chłopaka z zarzutami i przekonuje się o szczerości byłej koleżanki. Wszystkie te wydarzenia sprawiają że Melinda staje się silniejsza, odzyskuje dawną wiarę w siebie i chęć do życia. Łapie oddech, którego już od tak dawna  jej brakowało, wypowiada słowa, które uwięzły jej na tak długo w gardle. Stawia czoła demonom przeszłości i przyjmuje życie takim, jakie jest. Wie, że nie zmieni przeszłości, ale ma wpływ na to, co będzie się działo z nią w przyszłości.

Ucieczka w milczenie to obraz przedstawiający trudny okres wieku nastoletniego, związanego z niewinnością, a także ufnością w dobre intencje innych. To również obraz wieku, w którym dochodzi do pierwszych zauroczeń, chęci bycia lubianym i tolerowanym przez otaczających nas ludzi. To także historia młodego człowieka, który w tak wczesnym okresie życia, zmaga się z traumą, której z pozoru nie sposób przeżyć. Ucieczka w milczenie to opowieść o dziewczynie, która podejmuje walkę o siebie i chcąc się wyrwać ze szponów depresji, zaczyna analizować siebie, otaczający ją świat i określać własne priorytety. Mimo, iż przeciwnik, z jakim przyszło jej się zmierzyć, jest silny i nie chce tak łatwo oddać wygranej, dziewczynie udaje się wygrać, co umacnia ją w wierze we własne możliwości i daje siłę do tego, aby żyć tak jak na to zasługuje.  Film, w bardzo przemyślany sposób, ukazuje oblicze depresji, która potrafi wciągnąć człowieka w swoje sidła i wyssać z niego całą chęć do życia. Z każdym dniem oddala swoją ofiarę od otaczających ją ludzi, odbierając możliwość sięgnięcia po pomoc. Podstępne i często niedostrzegalne działanie depresji obezwładnia ofiarę sprawiając, że jej świat staje się przytłaczający i bezbarwny, a z czasem spowity mrokiem. Taka sceneria tym bardziej odbiera człowiekowi radość z życia i powoduje, że zatraca się on w beznadziejności. Główna bohaterka filmu pokazuje widzowi, jak trudną walkę trzeba stoczyć, aby odzyskać tę radość życia. Jej sukces pomaga uwierzyć w to, że nawet najgorsze wydarzenie w naszym życiu nie może odebrać nam wiary w siebie i chęci do tego, by być szczęśliwym.

Film poleciłabym w szczególności osobom, które znajdują się w trudnym momencie życia, doświadczają odrzucenia lub braku zrozumienia, jak również nastoletnim odbiorcom i ich rodzicom, którym często ciężko jest zrozumieć ich dorastające dzieci.

Autorka recenzji: Katarzyna Mikulska


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy