Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy - 2022


Miłość to wybór. O terapii współuzależnień


Robert Hemfelt, Paul Meier, Frank Minirth

"Masz jedną szansę na cztery, że będziesz cierpiał z powodu problemów współuzależnienia. Jakie to problemy? Rozwód i trudności w związku, nadużywanie substancji chemicznych, zachowania obsesyjne, których nie jesteś w stanie kontrolować, nieuzasadnione wybuchy gniewu, depresja i wiele innych. To olbrzymie, powtarzające się problemy, które podcinają gałąź szczęścia i sprawiają, że twoje życie jest przygnębiające". Słowa te, chociaż niezbyt optymistyczne, to jednak przewijają się przez całą książkę. Pierwszy cel jaki postawili sobie autorzy wydaje się więc oczywisty - uświadomienie. Często przez całe życie oszukujemy się, że to co nas boli nie jest ważne, nie da się tego zmienić i jedyne co możemy zrobić to zaakceptować życie takim, jakim jest. Karmieni często przekonaniami wyniesionymi z domu czujemy się rozdarci i osaczeni. Z jednej strony nie chcemy się zgodzić na to, jak wygląda nasze życie, a z drugiej nie widzimy innego wyjścia. Czujemy się winni wobec przekonań, często nawet nie naszych, widzimy zwykle tylko dwie skrajne opcje.

Książka składa się z kilku powiązanych ze sobą części: najpierw dowiemy się czym jest współuzależnienie, poznamy przyczyny leżące u tego zjawiska, czynniki sprawiające, że tkwimy w takim układzie, po to, by na koniec autorzy przeprowadzili nas przez często bolesne uzdrowienie.

To co ciekawe, to fakt, iż cały czas towarzyszy nam pewna rodzina państwa Jordan. Będziemy obserwować krok po kroku proces ich leczenia i odkrywać mechanizmy rządzące od lat w tej rodzinie. Prócz nich będziemy mieli możliwość poznawania historii innych osób, dzięki czemu łatwiej będzie skonfrontować się z tym, co tkwi w naszym wnętrzu.

Pozycja "Miłość to wybór. O terapii współuzależnień" to pozycja dla każdego, kto choć raz zastanowił się, czy jego relacje z bliskimi są satysfakcjonujące. Szczególnie przydatna może być dla osób wierzących, jednak nie jest to pozycja przesiąknięta do cna religijnością i chociaż osadzona w amerykańskich realiach, to jednak najważniejsze przesłania wydają się być uniwersalne. Nie ma znaczenia, czy myślimy o współmałżonku, rodzicach czy znajomych. Umożliwia poznanie siebie i przyjrzenie się relacjom z bliskimi w szerszej perspektywie. Pomaga zadać pytania, których często unikamy ze strachu lub bezsilności.

Autorka recenzji: Sylwia Wolna


Wrocław BEZ przemocy - Wrocławska Kampania Przeciwdziałania Przemocy